* INFORMACE *
Download textu pobalti.zip (14,76 kB)

  .Pár článků z novin na téma Pobaltí.
.Ceny benzínu v Evropě.

Údaje na této stránce jsou z léta 2002 a 2004  a proto je možné, že se od té doby mohly některé věci změnit!!!

 

Polsko:

 

 

Litva:

 

Druskininkai: lázeňské městečko u Běloruských hranic, nedaleko od něj se nachází park se sochami ze socialistické éry. Park založil Litevský milionář na svém pozemku a nacházejí se v něm sochy komunistických idolů (Stalin, Lenin, Marx, Engels…) pozbýraných po pádu v pobaltí.

Klaipeda: největší Litevský přístav, Hanzovní domy, možnost přeplavení se na poloostrov Neringa (Kurskou kosu)

Križiu Kaunas – Hora křížů: Nádherná podívaná, kterou si nesmíte nechat ujít. Jedná se o kopec plný křížů. Dle pověsti měl otec dceru, kterou nikdo nemohl vyléčit. Jednoho dne se mu zjevil bůh a řekl mu ať vyřeže z nejlepšího dřeva kříž a umísí jej na onen kopec. Otec tak učini a z velkého zdravého stromu vyřezel kříž a umístil jej na kopec. Dcera se uzdravila a od té doby lidé dávají a dávají na kopec kříže (i Jan Pavel II.). Komunisté se snažili kopec srovnat se zemí, ale marně, druhý den byli na kopci kříže znova.

Poloostrov Neringa (Kurská kosa): Je nutno se sem přepravit trajektem a zaplatit vstupné do národního parku. Ale stojí to za to – nenechte si ujít krásné písečné duny a letní letoviska.

Rumšiškés Jeden ze skanzenů nacházející se asi tak 20km za Kaunasem po dálnici směrem na Vilnius. Historie čtyřech litevských oblastí (Dzukuja, Aukštajtija, Suvalkija a Žemajtija)

Trakai: městečko s ostrovním dostavěným hradem, velice malebné a turisticky navštěvované.

Vilnius: je hlavním městem Litvy. Za spatření zde stojí Katedrální náměstí, kopec tří křížů, parlament, Kostel sv. Anny a pěkné centrum města   - je to jedno z nejhezčích měst v Pobaltí.

Kaunas: Dlouhá pěší zóna s mnoha luxusními obchody, Náměstí jednoty, ruiny hradu. Pokud budete v Kaunasu stojí jistě za návštěvu památník genocidy za Kaunasem. Nalézá se po levé straně západní části obchvatu města a je z dálky k vidění (velké betonové sousoší).

Visaginas: Klasické ruské město, nedaleko něj sporná jaderná elektrárna (ta samá co Černobil)

Ignalina: Ignalina a její okolí by mělo být oblastí, kam Litevci jezdí nejraději trávit svou dovolenou.

 

 

Lotyšsko:

·              Kurz:                                                                                                          1 LVT = 51,60 Kč

·              Cena benzínu:       Aktuální ceny benzínu.

·              Povolená rychlost: obec/mimo obec/dálnice                                                 50/90/110 km/h

·              moc dálnic zde však nemají

·              Alkohol:  0,0% v krvi.

·              Pokuty: Za překročení rychlosti do 20 km/h 5 LVT. Při překročení do 40 km/h 16 LVT a rychleji raději nejezděte – maminka by se na Vás jistě zlobila!

·              Dovoz alkoholu/cigaret: Jako v EU (čili pro běžného spotřebitele neomezeně).

·              Velvyslanectví: Elizabetesiela 29, LV 1010, Riga   Telefon 00-371-7-21 78 14, e-mail riga@embassy.mzv.cz

·              Sos: Nejspíše již začalo platit společné telefonní číslo (Záchranka, Policie, Hasiči) 112. Jinak dříve Policie 02 První pomoc 03 Hasiči 01.

·              Ubytování: Zde jsme se neubytovávali, ale nepředpokládáme, že by se nějak lišily ceny či kvalita ubytování na rozdíl od Litvy či Estonska

·              Volné kempování: Opět jsme se nesetkali s žádnými problémy při přespávání na lesních cestách. Jedno ráno jsme se vzbudili a nedaleko nás přespávali ještě nějaký starší manželský pár. Vždy jsme se snažili mít okolo sebe uklizeno abychom neměli případně nějaké potíže, že děláme nepořádek.... Jinak opět o Lotyšsku píší: „ Causual Camping is possible in the countrysite. A small fee may be levied in national Parks. Campers wishing to camp on farmlan must get the permission of the farmer.“

·              Speciality kuchyně: Národní nápoj „Riga Black Balsam“ – měl by se skládat z 25 ingrediencí, ale neochutnali jsme ho, protože nějak nebyla příležitost. Jako specialitu mají „Piragi“ což by měl být nějaký steak.

·              Silnice: V Lotyšsku jsou silnice poměrně pěkné a to především Via Baltica, kterou nejspíš financuje Evropská unie, cesty na východě státu opět ztrácí na své kvalitě.

·              Co dle nás nesmíte vynechat: Riga, národní park Gaujas, mořské pobřeží nejlépe západně od Rigy, dále doporučujeme zříceninu a jeskyně u Siguldy

 

Gauja: národní park v němž se nachází pískovcové jeskyně, pěkné údolí s řekou, zřícenina u Siguldy, a jezerem Araiši (poblíž Cesis) s kopijí potopené pevnosti.

Liepája: přístavní městečko s dvěma většími kostely a kratší pěší zónou a většími zastřešenými trhy.

Mys Kolka: soutok dvou moří který je rozpoznatelný prý i z letadla

Riga: hlavní město Lotyšska, největší město Pobaltí, Rižský dóm – vyhlídka z věže kostela, Rižský hrad, Velké tržiště poblíž nádraží, ortodoxní katedrála, prezidentský palác.

Pilsrundále: Poměrně pěkný zámek, myslím že od tvůrců Petrohradu. Nalézá se vpravo dole pod Jelgavou.

Daugavpils: Město kterým jsme projížděli v noci, ale není zde téměř nic k vidění.

 

 

 

Estonsko:

·              Kurz:                                                                                                       od 1.1.2011 Eura

·              Cena benzínu    Aktuální ceny benzínu.

·              Povolená rychlost: obec/mimo obec/dálnice                                              50/90/110 km/h

·              ani v Estonsku dálnicemi neoplývají

·              Alkohol:  0,0% v krvi při řízené. A pít se zde smí až od 21 let jak jsme se někde dozvěděli, ale myslíme, že mladší s tím mít problémy nebudou...V Estonsku platí zákaz prodeje alkoholu před 10 hodinou dopolední.

·              Pokuty: Překročení rychlosti o 20 km/h jet do 550 EEK.

·              Dovoz alkoholu/cigaret: Jako v EU (čili pro běžného spotřebitele neomezeně). (cigarety se snad ani dovážet nevyplatí, jsou zde asi tak o 1/5 levnější a mají zde téměř všechny značky)

·              Velvyslanectví: Roosikrantsi 11, 10119 Tallinn. Telefon z Estonska  2-6 274 400  e-mail tallinn@embassy.mzv.cz  a web www.mzv.cz/tallinn

·              Sos: Nejspíše již začalo platit společné telefonní číslo (Záchranka, Policie, Hasiči) 112. Pohotovostní číslo na českou ambasádu z českého mobilu – jen v nouzi - +37-2-56 679 029.

·              Ubytování: Kempování vychází zhruba na 85 EEK. Jednu noc jsme strávili v hostelu v centru Tallinnu (opět včetně snídaně, sprcha však byla společná) a ubytování nás vyšlo na zhruba 450 Kč na osobu.

·              Volné kempování: Většinou jsme opět spali mimo jakákoliv ubytovací zařízení. V Estonsku se nám trochu zhoršilo počasí a měli jsme především problémy s bodavým hmyzem (doporučujem nějaký ten sprej) a tak jsme již častěji stavěli stan. Na ostrově Saaremaa jsme potkávali mnoho lidí kteří bezproblémově stanovali kde se dalo. A naposledy „ Causual Camping is possible in the countrysite. A small fee may be levied in national Parks. Campers wishing to camp on farmlan must get the permission of the farmer.“

·              Speciality kuchyně: Ochutnali jsme jen minipizzu jenž nám moc nechutnala, jinak by specialitou měl být hamburger s cibulkou a krvavé párečky. Jinak z hlavnějších jídel specielně upravená kotleta.

·              Silnice: Již nejsou tak dobré jako v Litvě, ale pořád jsme s nimi byli mnohem spokojenější oproti těm polským. Už se zde však nacházejí častěji silnice prašné a to především na východě státu a na ostrově Saaremaa. Pozor na to, že i některá silnice na mapě označená jako tenká červená může být prašnou.

·              Co dle nás nesmíte vynechat: Tallinn, ostrov Saaremaa (majáky, mlýny, přírodu), Kunda Dále stálo za shlédnutí – Tartu, Narva

 

 

Čudské jezero: zde jsme nalezli dle jednoho denníku pár kilometrů za Kallaste směrem na sever levný camping po pravé straně s levným pivem 24hodin denně, i my doporučujeme. Byli jsme zde již 2x a vždy to bylo příjemné. Téměř sami v kempu a nonstop otevřeno skýtá i řidiči příležitost jak si dát pivko. (kemp má pouze suché toalety)

Kopu: zde se nachází 3. nejstarší maják na světě, je však nutno se přeplavit na ostrov Hiiumaa

Kuressaare: Poklidné ostrovní městečko na ostrově Saaremaa s hradní pevností obehnanou vodním příkopem
Sääre: pěkný maják na ostrově Saaremaa a pohled  na Lotyšské pobřeží
Angla: Malá vesnička na ostrově Saaremaa s několika větrnými mlýny sloužícími k mletí obilí s možností prohlídky vnitřku jednoho z nich za drobný poplatek.

Jogala: zde by se měl nacházet vodopád...
Lahemaa: národní park(Rahvuspark) – zde jsme narazili na velký bludný balvan a turistická městečka
Kunda:  (mezi Tallinnem a Narvou) tak takhle krásnou továrnu na výrobu cementu jsme ještě neviděli, ale měli jste již někdo nohy v Kundě? Pak si je přijeďte namočit do místního potoka.
Narva: město na samé hranici s Ruskem, Hrad připomínající Karlštej, cihlová továrna a krásný pravoslavný kostel naproti zchátralým panelákům.... celkově vzato to stálo zato

Pärnu - přímořské městečko s pěší zónou a turistickým životem

Saaremaa: Ostrov na který je nutno se přeplavit z Virtsu,  krásná příroda, čisté jezero Karujarv, mlýny, majáky. Letos jsme zde narazili na poměrně pěkná místa k přespání, jedno z nich doporučujem na 100%. Jedná se o zatopený lom, který naleznete pojedete-li z Kuressaare směr Kureveere a Veere. Dáte se mezi autobusovými zastávkami (jedna je po pravé a druhá po levé straně) Kureveere vlevo polní cestou. Kdyžtak se doptejte, stojí to za to, je to asi nejhezčí místo, na které jsme pro kempování v Pobaltí narazili. Dále doporučujem kempovat např. vjedeteli ostrova Muhu na Saareemu a dáte se na ní hned vpravo po pobřeží směr Joiste, pak narazíte za Orissaare na cedulku Pulli před níž se dáte vpravo na celkem dobré místo kousek od moře. Snad vše v pohodě najdete. Ještě zmínka o šikmém majáku (upoutala-li vás fotografie), nalézá se právě zde na poloostrově Harilaid a je už součástí parku, musí se k němu jít asi 5km pěšky. Nalézá se opět na cestě směr Veere. Je to odbočka za Kureveere doleva na Reinu Ratsaklubi (jezdecký klub) a pak několik kilometrů jakoby po hlavní…. bude asi nutno se doptat na šikmí maják.

Tallinn: Hlavní město Estonska s opravdu krásným historickým centrem, ortodoxní Katedrála Alexandra Něvského; hrad Toompea

Tartu – takové pohledné univerzitní městečko s jednou moderní budovou, která je na většině pohledů, univerzity a jako zajímavost křivý dům dole vpravo na náměstí.

 

Rusko:

·              Kurz:                                                                                                          1 RUBL = 0,90 Kč

·              Cena benzínu:       Aktuální ceny benzínu.

·              Povolená rychlost: obec/mimo obec                                                             60/90

·              moc dálnic zde však nemají

·              Alkohol:  0,0% v krvi.

·              Pokuty:  S pokutama je to malér. V Rusku jsme platili pokutu 3x a pokaždé to byl v podstatě úplatek. 2x to bylo za to že jsme neměli přeloženo do ruštiny a potvrzeno na ambasádě, že auto kterým jede mi máma půjčuje (vždy za 500). A jednou za údajné nedovolené předjíždění což bylo v podstatě od policistů vymyšlený. (hádal jsem se s nimi přes půl hodiny, ale stejně jsem musel zaplatit 50 Euro, vyhrožovali zabavením řidičáku, odstavením auta, vězením…)

·              Dovoz alkoholu/cigaret:  dovážet se asi nevyplatí, jinak odkazuji na informace ruského velvyslanectví

·              Velvyslanectví:

·              Víza: Měli jsme zajištěny pouze víza Tranzitní za zhruba 1200 kč na osobu jež platí dva dny, jinak je zapotřebí zajistit víza pobytová jež vychází na zhruba 300 kč, sebou na velvyslanectví si vezměte pas, technický průkaz, pasovou fotografii, adresy zaměstnavatele či školy včetně telefonních čísel a hodně trpělivosti

·              Sos: Policie 02 První pomoc 03 Hasiči 01.

·              Ubytování: Zde jsme se neubytovávali, snažili jsme se sehnat některý z hostelů http://www.hostelling-russia.ru/, ale všude bylo plno, je nejspíš zapotřebí si ubytování zamluvit předem, jinak cena od 10 USD, ceny hotelů jsme našli od 2000kč výše

·              Volné kempování: O něj bych se raději ani nepokoušel s ohledem na bezpečnost a to že jedny známé, kteří byli v Rusku s batohy vysloveně přepadli a o vše okradli…

·              Speciality kuchyně: Boršč….

·              Silnice: Nic moc, ale na to že šlo o Rusko mi přišlo, že silnice mezi Narvou a Petrohradem ujde…

·              Co dle nás nesmíte vynechat: Petrodvorce, Petrohrad, s Něvským prospektem, Chrám Krystova vskříšení, Zimní Palác a dále dle uvážení

·               

·              Jinak se toho nejspíš více dovíte na stránkách věnujících se Rusku a Petrohradu. Celkové naše dojmy jsou rozporuplné

·               a vpodstatě potvrzují, že se rusko příliš nezměnilo. Velké rozdíli mezi lidmi, půlka lidí opilých, pokuty, 6 hodin

·              na hranicích, ale zároveň opravdové krásy v Petrohradu...

 

 

 

Ostatní informace:

 

 


 


 E-Mail: Michal


* ZPĚT *