* KUNDA A KUNDODENÍK *
O tom co je v Kundě k vidění a kde se nalézá deník se dozvíte právě zdeO Kundě
Kunda je městem o rozloze 9,85 km2 a je situována na severním pobřeží Estonska. První zmínky o Kundě (tehdy ještě Gundas) pochází z roku 1241, kdy bylo město známo jako přístav. Přístav tehdy sloužil jako jediné spojení se zbytkem světa, což městu pomohlo v jeho rozvoji. V současnosti město profituje z produkce cementu, což je asi tak jediné co v Kundě naleznete. Cement se v Kundě produkuje již přes 100let. Cenentárna v kundě byla dokonce třetí cementárnou v carském Rusku. V Kundě toho tedy k vidění sice moc není, ale o to více si zde užijete legrace, například v potoce s příznačným názvem... Právě podél této říčky Kundy (prý jedné z nejdelších v severním Estonsku) byly umístěny doky, hotel, nemocnice a občanské budovy. Říčka je ještě zajímavá tím, že je na ní umístěna první hydroelektrárna v Baltské oblasti. Teploty v Kundě se pohybují v maximech a minnimech od +31 do -25 °C. Průměrná vlhkost 78%.
Údaje čerpány z www.kunda.ee
Kde je deník
Kunda jest hned po Tallinnu nejnavštěvovanějším městem v Estonsku do kterého se Češi jezdí podívat :). A právě proto jsme se s kamarády na tomto místě rozhodli založit deník do kterého se může každý čech jenž vstoupí do Kundy zvěčnit . Deník byl založen a zakopán pod několika kameny u rohu jakési rozbořené stavby (prý bývalý pilíř sloupu těžařské lanovky) u vjezdu do města Kunda. Jedná se o vjezd s cedulí Kunda jenž se nachází na příjezdové cestě do Kundy od města Viru Nigula (pojedeteli od Kohtla Jarve dáte se na odbočce vpravo směr Viru Nigula a Kunda). Deník je v igelitovém obalu v uzaviratelné plastové nádobě jež je vložena do zakopané nádoby, která je pod několika kameny, aby přežila dlouhou Estonskou zimu. Pro toho, kdo by si chtěl hledání zjednodušit uvádím GPS souřadnice v různých formátech (od Radka a Petry) S 59.4985119° x V26.5580510°, S 59°29´54.643" x V26°33´28.984", S 59°29.91071´ x V26°33.48306´ Z léta 2013 mám informaci, že nahoře na pilíři je ještě nějaká kovová schránka... :)


První díl deníku byl na místě založen v létě 2004.
V červnu 2008 byl umístěn do schránky 2. díl kundího deníku. Poděkování patří Bajerikovi a jeho výpravě.
Aktuálně je na místě uložen deník č.3. Předchozí deníky byly ohroženy vlhkostí :) a raději odvezeny do Čech
Pokud budete mít trochu času a bude příznivé počasí nechte klidně deník trochu provětrat.
Prosba
V deníku je založen tzv. Kundopořadník t.j. kolikátým čechem v Kundě jste a samozdřejmě část věnovaná vzkazům pro budoucí pokolení... Pokud se do Kundy dostanete, deník najdete a zapíšete se do něj udělalo by nám radost, kdyby jste poslali e-mail, nebo napsali do ohlasů a diskuzí kolikátí jste v pořadí a poslali třebas nějaké to foto od cedule... Bylo by dobré snažit se deník vždy dobře uschovat a maskovat za sebou stopy udupané trávy (asi tak, jak to udělali přátelé v růžovém na fotografii), aby nějakému důvtipnému Estonci nedošlo co to tam ti Češi u té stavby pořád dělají :).

.oficiální stránky města KUNDA.

 E-Mail: Michal


* ZPĚT *